The Honor Roll of Laureates

Frank Clark
Richard Driehaus
The Honorable James Holderman
R. Eden Martin
Ryne Sandberg
Samuel Knox Skinner
Harrison Steans*

Nancy Goodman Brinker – Social Services
Robert Gilmore – Business, Industry & Communications
Raymond LaHood – Government & Law
Leo Melamed – Business, Industry & Communications
Scott Simon – Business, Industry & Communications
Kevin Stein – The Arts & The Performing Arts / Education

 

Arthur H. Bunn – Business, Industry & Communications
Ertharin Cousin – Social Services
J. Roland Folse – Medicine & Science
Sara Vaughn Gabbard – The Arts & The Performing Arts / Education
Gary Slutkin– Medicine & Science / Education
W. Russell Withers, Jr. – Business, Industry & Communications (Posthumous award)

John A. Canning, Jr. – Business & Industry
Michael Krzyzewski – Sports
Newton N. Minow – Government & Law
Bernard Rands and Augusta Read Thomas – The Arts
Hillary Rodham Clinton – Government
Donald Senior, C.P. – Religion
Glenn F. Tilton – Business & Industry

 

Brenda C. Barnes – Business & Industry
William Hammer – Education
G. Timothy Johnson – Communications
Robert Lane – Business & Industry
Robert Ontiveros – Business & Industry
Chad Pregracke – Social Service

Jean Driscoll W. – Sports
James Farrell – Business & Industry
James A. Lovell, Jr. – Government
Naomi Burgos Lynn – Education
Robert J. Miller* – Government
William R. Schnirring – Business & Industry
N. Ronald Thunman – Government

Richard Gray and Mary Lackritz Gray – The Arts
Shahid R. Khan – Business & Industry
Shirley R. MadiganThe Arts
Dawn Clark Netsch * – Government & Law
Timothy J. Nugent * – Education & Social Service

William J. Bauer – Government & Law
Doris K. Christopher – Business
Mary A. Dempsey – Education
Mannie Jackson – Sports
The Joffrey Ballet – The Arts
Lester B. Knight, III – Business

Jean H. Baker – Bicentennial Laureate
Gabor Boritt – Bicentennial Laureate
Michael Burlingame – Bicentennial Laureate
Richard Carwardine – Bicentennial Laureate
Julie Cellini – Bicentennial Laureate
Cullom Davis – Bicentennial Laureate
Eric Foner – Bicentennial Laureate
Allen C. Guelzo – Bicentennial Laureate
Harold Holzer – Bicentennial Laureate
Charles M. Hubbard – Bicentennial Laureate
Ron Keller – Bicentennial Laureate
Philip B. Kunhardt III and Peter W. Kunhardt – Bicentennial Laureates
John McClarey – Bicentennial Laureate
Edna Greene Medford – Bicentennial Laureate
LeRoy Neiman* – Bicentennial Laureate
Don Pollack – Bicentennial Laureate
Robert Provost Jr. – Bicentennial Laureate
Bob Rogers – Bicentennial Laureate
Thomas F. Schwartz – Bicentennial Laureate
Jack Smith – Bicentennial Laureate
Lowell and Rhoda Sneller – Bicentennial Laureate
Louise Taper – Bicentennial Laureate
Dr. Wayne C. TempleBicentennial Laureate
Lily Tolpo – Bicentennial Laureate
Daniel R. Weinberg – Bicentennial Laureate
Frank J. Williams – Bicentennial Laureate
Douglas L. Wilson – Bicentennial Laureate
Rodney O. Davis – Bicentennial Laureate

David Herbert Donald * – Communication and Education
Irl F. Engelhardt – Business and Industry
Joel M. Flaum – Government and Law
William R. Norwood – Education and Social Service
Kenneth A. Shaw – Education
Thomas M. Siebel – Business and Social Service

Judith S. Block – Social Service
Norman R. Bobins – Business
Rev. Dr. John M. Buchanan – Religion
Mary Ann G. McMorrow * – Government and Law
Linda Johnson Rice – Business, Industry and Communications

Rev. Thomas J. BehrensSocial Service
Richard H. Moy * – Education, Medicine and Science
William A. Osborn – Business and Social Service
Garry Wills – Communication and Education
The Zhou Brothers – The Arts

Edward A. Brennan * – Business and Social Service
David S. Broder * – Communications
Nick Holonyak, Jr. – Science
George E. Inglett – Agriculture and Science
Jacqueline Joyner-Kersee – Sports
Stephanie Pace Marshall – Education

Michael Beschloss – Communications and Education
Harry L. Crisp, II – Business
George A. Ranney, Jr. – Business and Social Services
Louis “Studs” Terkel * – Communications
Ernest R. Wish – Social Services

Sister Rosemary Connelley, RSM – Religion and Social Service
Ronald J. Gidwitz – Business and Education
John W. Maitland, Jr. – Government
Sherrill Milnes – Performing Arts
Edward B. Rust – Business
Rev. Dr. Addie L. Wyatt – Religion and Labor

Frank W. Considine * – Business and Social Services
Lou Conte – The Performing Arts
Jack M. Greenberg – Business
Rabbi Herman E. Schaalman * – Religion
Bernard Shaw – Communications
James B. Stewart – Communications

M. Cherif Bassiouni * – Government and Law
Henry B. Betts * – Medicine
Roger Ebert * – Performing Arts
Marian F. (Cindy) Pritzker – Social Services
Orion Samuelson – Communications and Agriculture
Rev. John P. Smyth – Social Services

Lynn Martin – Government
Monsignor Ignatius McDermott * – Religion
Andrew J. McKenna – Social Services
Robert Eugene Richards – Sports
Harold B. Steele – Agriculture
Scott F. Turow – Communications

Lester Crown – Business and Social Services
Jim Edgar – Government
Robert D. Novak * – Communications
Stansfield Turner * – Government

Peter B. Bensinger – Government
Preston Jackson – The Arts
Martin E. Marty – Religion
Patrick G. Ryan – Business
John M. D. Shalikashvili * – Government
Paul Simon * – Government

Gwendolyn Brooks * – Communications
Leonard H. Lavin * – Business and Industry
Ramsey E. Lewis, Jr. – The Performing Arts
Robert H. Michel* – Government
Jerry M. Reinsdorf – Business
Seymour Simon * – Law
Joesph Cardinal Bernardin * – Religion

Willard L. Boyd – Business and Education
Stanley O. Ikenberry – Education
Jeane J. Kirkpatrick * – Government
Sid Luckman * – Sports
Alan Schriesheim – Science

 

James S. Brady* – Government
Joseph B. Kirsner* – Medicine
William H. Kurtis – Communications
Robert H. Malott* – Business
Arnold W. Weber – Education

Alan J. Dixon * – Government
Robert W. Galvin * – Business and Industry
Steven R. Nagel * – Government
The Reverend John T. Richardson – Education
Kay Smith – The Arts
Anthony J. Watson – Government

Etta Moten Barnett * – The Performing Arts
John H. Byran – Business and Social Services
Subrahmanyan Chandrasekhar * – Science
Lester E. Fisher – Science
Richard Hunt – The Arts
James J. O’Connor – Business and Social Services

Marajen Stevick Chinigo * – Business and Social Services
William B. Graham * – Business
John O. Honnold, Jr. * – Government and Law
Paul C. Laterbur * – Science
Osvaldo I. Lopez – Medicine
W. Clement Stone * – Business and Social Services

Arnold O. Beckman * – Business and Science
Harry A. Blackmun * – Government and Law
Gaylord * and Dorothy Donnelley * – Business and Social Services
Norman A. Ross * – Business and Communications
James R. Thompson – Government
Elmer H. Wavering * – Business

Mortimer J. Adler * – Education and Communications
Marshall L. Burman * – Law
James S. Kemper, Jr. * – Business and Social Services
Leon M. Lederman – Science
James B. Stockdale * – Government
William C. Warfield * – The Performing Arts

John C. Corbally * – Education
C.Geraldine Freund * – The Performing Arts and Social Services
Eugene D. Funk, Jr. * – Agriculture
Hannah H. Gray – Education
Elizabeth N. Paepcke * – Social Services

Dwayne O. Andreas* – Agriculture
John Chancellor * – Communications
Abraham Lincoln Marovitz * – Law
Raymond Joseph Meyer * – Sports
Patrick L. O’Malley * – Business and Social Services

Michael Butler – The Performing Arts and Social Services
Paul Harvey * – Communications
Walter Massey – Science
Walter Payton * – Sports

James Beré * – Business and Social Services
William Harrison Fetridge * – Business
Lawrence Rossi * – Medicine
Maria Tallchief * – The Performing Arts

Ardis Krainik * – Business and The Performing Arts
Hiram Henry Lesar * – Law
Ruth Page * – The Performing Arts
Daniel James Terra * – The Arts

Leigh B. Block * – Business and Social Services
Virginia L. Marmaduke * – Communications
Arthur C. Neilsen, Jr. * – Business and Communications
John L. Strohm * – Agriculture and Communications

Thomas R. Mulroy * – Law
Ralph Geoffrey Newman * – Education
Mike Royko * – Communications
Bobby Short * – The Performing Arts

Donald L. Bitzer – Science
John R. Block – Government
Marva N. Collins * – Education
Delyte W. Morris * – Education

Thomas G. Ayers * – Business and Social Services
James W. Cronin * – Science
Ronald W. Reagan * – Government
Adlai E. Stevenson III – Government
John T. Trutter * – Social Services

Paul Findley – Government
John Hope Franklin * – Education
Arthur Rubloff * – Business and Social Services

John Baynard Anderson * – Government
Joan Walsh Anglund – Education and The Arts
William Alexander Hewitt * – Business and Social Services
Robert Stephen Ingersoll * – Government
Leon Orris Jacobson * – Science and Education
Albert Ernest Jenner, Jr. * – Law
Clayton Kirkpatrick * – Communications
Marjorie Lawrence * – The Performing Arts

Robert Gehlmann Bone * – Education
Irving Lee Dillard * – Government and Education
Ann Landers * – Communications
Brooks McCormick * – Business and Social Services
Samuel Harvey Shapiro * – Government
William Grant Stratton * – Government
Daniel Walker – Government

Robert Todd Lincoln Beckwith * – Social Services
Charlton Heston * – The Performing Arts
Celeste Holm * – The Performing Arts
Otto Kerner, Jr. * – Government
Hyman George Rickover * – Government and Science
Archbishop Fulton John Sheen * – Religion

Rev. Preston Bradley * – Religion
Gaylord Augustus Freeman, Jr. * – Business and Social Services
Louis Glodblatt * – Business
Burl Ives * – The Performing Arts
Edward Hirsh Levi * – Government
Louis Courtenay Sudler * – Business and The Performing Arts

Samuel Weiler Witwer, Sr. * – Government and Law

William Russell Arrington * – Government and Law
Saul Bellow * – Communications
The Chicago Symphony Orchestra – The Performing Arts
Benjamin David (Benny) Goodman * – The Performing Arts
William John Kuhfuss * – Agriculture

Richard Buell Ogilvie * – Government
Frank Everson Vandiver * – Communications

Jack Benny * – The Performing Arts
David Dodds Henry * – Education
Percy Lavon Julian * – Science
Mark Van Doren * – Communications

Archibald MacLeish * – Communications

Paul McClelland Angle * – Education and Communications
Ernest (Ernie) Banks * – Sports
William J. Campbell * – Law
William Childs Westmoreland * – Government

David Matthew Kennedy * – Business and Government

Ivan LeLorraine Albright * – The Arts
John B. (Jack) Brickhouse * – Communications
Katherine Dunham * – The Performing Arts
Arthur Joseph Goldberg * – Government and Law
Most Reverend William Edward McManus * – Religion
Edward Larned Ryerson * – Communications and Social Services
Rabbi Jacob Joseph Weinstein * – Religion
Roy Wilkins * – Business

William Carl Ackermann * – Science
Roger Adams * – Science
Paul Howard Douglas * – Government
Hugh Downs – Communications
Charles (Chick) Evans, Jr. * – Sports
The Fine Arts Quartet – Leonard Sorkin *, Abram Loft, George Sopkin *, Gerald Stanick – The Performing Arts
Richard Buckminster Fuller * – The Arts
John Simpson Hastings * – Law
Raymond Marcellus Hillard * – Social Services
Charles Brenton Huggins * – Science and Medicine
Mahalia Jackson * – The Performing Arts
Wayne Andrew Johnston * – Business
Irving (Kup) Kupcinet * – Communications
George Littlewood Luthy * – Business and Social Services
The Right Reverend James Winchester Montgomery * – Religion
Charles B. Shuman * – Agriculture
Martin Wagner * – Labor
Robert Elkington Wood * – Business

George Wells Beadle * – Science and Education
Edwin Carlos (Bill) Berry * – Business
Rev. Edgar Hugh Storer Chandler * – Religion
Everett McKinley Dirksen * – Government
Marshall Field IV * – Business
Carol Fox * – The Performing Arts
George Stanley Halas, Sr. * – Business and Sports
Ben Walter Heineman, Sr. * – Business
John Harold Johnson * – Business and Communications
Karl Albert Meyer * – Medicine
Ludwig Mies van der Rohe * – The Arts
Franklin Faller Offner * – Science
James Michael Roche * – Business
Walter Vincent Schaefer * – Government and Law
Robert Martin Trueblood * – Business
Benjamin Coppage Willis * – Education

John Bardeen * – Science
Joseph Leopold Block * – Business and Law
John Stephen Boyle * – Government and Law
Richard Gibbs Browne * – Education
Avery Brundage * – Sports
James Edwards Day * – Business
Rudolph Ganz * – The Performing Arts
William Henry (Bill) Mauldin * – Communications
His Eminence Albert Cardinal Meyer * – Religion
Nathan Mortimer Newmark * – Science
William Alan Patterson * – Business
Ward Louis Quaal * – Communications
Adlai Ewing Stevenson II * – Government

Created in 1992 by Governor Jim Edgar to recognize early contributions to our state’s heritage prior to the establishment of the Lincoln Academy of Illinois.


Robert Sengstacke Abbott
Jane Addams (1860-1935)
John Peter Altgeld (1847-1902)
Philip Danforth Armour (1832-1902)
Black Hawk (1767-1838)
Shadrach Bond (1773-1832)
Myra Colby Bradwell (1831-1894)
Williams Jennings Bryan (1860-1925)
Frances Xavier Cabrini (1850-1917)
George Rogers Clark (1752-1818)
Edward Coles (1786-1868)
Daniel Pope Cook (1784-1827)
Richard J. Daley (1902-1976)
Clarence Darrow (1857-1938)
Charles Gates Dawes (1865-1951)
John Deere (1804-1886)
Walter Elias Disney (1901-1966)
Stephen A. Douglas (1813-1861)
Ninian Edwards
Eugene Field (1850-1895)
Marshall Field I (1834-1906)
Lucy Louisa Coues Flower (1837-1921)
Melville Weston Fuller (1833-1910)
Harold (“Red”) Grange (1903-1991)
Ulysses S. Grant (1822-1885)
William Rainey Harper (1856-1906)
Ernest Hemingway (1899-1961)
Henry Horner (1879-1940)
John Jones (1816-1879)
Keokuk (1790-1848)
Kenesaw Mountain Landis
Victor Freemont Lawson (1850-1925)
Abraham Lincoln (1809-1865)
Vachel Lindsay (1879-1931)
Elijah Parish Lovejoy (1802-1837)
Cyrus Hall McCormick (1809-1884)
Edgar Lee Masters (1869-1950)
Joseph Medill (1823-1899)
Ralph Metcalfe
Robert Andrews Millikan (1868-1953)
Harriet Monroe
George William Mundelein (1872-1939)
Walter Loomis Newberry (1804-1868)
Archange Chevallier Ouilmette (1764-1840)
James Cleveland ‘Jesse’ Owens
Jean Baptiste Pointe du Sable (1747-1818)
George Mortimer Pullman (1831-1897)
Julius Rosenwald
Carl Sandburg (1878-1967)
Louis Henri Sullivan (1856-1924)
Lorado Zadoc Taft
Christian Theodore Thomas (1835-1905)
Harriet Elizabeth Vittum
Aaron Montgomery Ward (1844-1913)
Ida Bell Wells-Bamett (1862-1931)
Frances E. Willard
Daniel Hale Williams (1856-1931)
Frank Lloyd Wright (1869-1959)
William Wrigley, Jr. (1861-1932)
Florenz Ziegfield (1869-1932)

* deceased